Jak ułatwić integrację Twojego sklepu z e-Packman?

Jak ułatwić integrację Twojego sklepu z e-Packman?

Jak ułatwić integrację Twojego sklepu z e-Packman?

Nadszedł ten czas w rozwoju Twojego biznesu e-commerce, że zdecydowałeś się na outsourcing logistyki do e-Packman. Gratulujemy, to bardzo dobra decyzja! Pozwoli Ci zaoszczędzić mnóstwo czasu, ale i pieniędzy. Jednak po drodze czeka nas integracja Twojego sklepu z naszym systemem. Dlaczego to takie ważne? I jak możemy wspólnymi siłami ułatwić sobie ten proces? Zapraszamy do lektury!

Zacznijmy od podstaw – dlaczego integracja Twojego systemu z naszym sklepem jest tak ważna? Przede wszystkim dlatego, że umożliwia to sprawną współpracę między Twoim sklepem a naszym magazynem. Aby cały proces był szybki i bezobsługowy, wykorzystujemy oprogramowanie zarządzające zamówieniami i magazynem o nazwie Linker Cloud.

Oprogramowanie to łączy się z Twoim sklepem poprzez API (to elastyczny i powszechnie stosowany sposób komunikacji między aplikacjami różnego rodzaju), dzięki czemu możliwa jest integracja z praktycznie dowolną platformą e-commerce (m.in. Presta Shop, IdoSell, Shoper, Shoplo, Sky-Shop i wieloma innymi), dowolną platformą zakupową (m.in. Allegro, Amazon, Ebay) i dowolnym oprogramowaniem kurierskim (np. DPD, DHL, FedEx, InPost, Poczta Polska).

Aby jednak to wszystko przebiegało bez przeszkód, koniecznych jest szereg działań przygotowawczych. Pomówmy teraz o nich nieco dokładniej.

Przygotowanie do integracji z e-Packman

Zanim przejdziemy do omawiania poszczególnych elementów integracji, krótka podpowiedź z naszej strony – idealnie, gdy możesz oddelegować jedną osobę, która będzie zajmować się obsługą zamówień w sklepie. Taka osoba dobrze sprawdzi się, jako pośrednik między sklepem (klientami), a e-Packman i ewentualnymi stronami trzecimi. Taka osoba ma też głos w sprawie dostaw i reklamacji.

Przejdźmy do konkretów. Na początek należy wykonać szereg prac w obrębie samego sklepu. W pierwszej kolejności zadbaj o:

  • Oznaczenie kodami SKU wszystkich produktów. Oznaczenia powinny być łatwe do zrozumienia i bez polskich znaków. Podobnie same produkty powinny być znane i uporządkowane w systemie. Musisz dysponować informacją na temat ich ilości, opisów, nazw, parametrów i cen.
  • Jeśli stosujesz zestawy produktowe, pamiętaj, aby je odpowiednio oznaczyć i przekazać informacje na ich temat – jeden zestaw produktowy to kilka kodów SKU.
  • Uporządkowanie statusów zamówień (najczęściej stosowane statusy to np. „zamówienie w przygotowaniu”, „zamówienie wysłane”, „zamówienie dostarczone” i „zwrot/reklamacja”). Chodzi o to, aby wszystkie statusy były uporządkowane i prawidłowo przypisywane do konkretnych zamówień. Jeśli zamówienie zostało już wysłane, a wciąż ma status „w przygotowaniu”, należy to poprawić.
  • Uporządkowanie metod dostawy – dostępne metody powinny być prawidłowo i intuicyjnie oznaczone. Często klienci decydują się na oznaczenia takie, jak np. „kurier DPD pobranie”, „paczkomat przedpłata”, „odbiór osobisty”.
  • Uporządkowanie płatności online. Jeśli korzystasz z pośrednika takiego, jak Przelewy24 albo Tpay, upewnij się, że system prawidłowo zbiera płatności i mają one właściwy status (często zdarza się, że zamówienie, które zostało już opłacone, nadal nie widnieje jako opłacone w systemie e-commerce – przyczyna może leżeć po stronie operatora płatności).

Gdy te podstawowe czynności masz już za sobą, możemy przejść do kolejnych etapów integracji. Oto one:

  • Instalacja odpowiednich wtyczek (np. do śledzenia zamówień) – dokładną listę potrzebnych wtyczek otrzymasz od nas z wyprzedzeniem.
  • Przekazanie uprawnień do połączenia systemu wykorzystywanego przez e-Packman (wspomniany Linker Cloud) z Twoim sklepem z pomocą API. W skrócie chodzi o to, aby oba systemy mogły się ze sobą bez przeszkód komunikować.

Reszta działań odbywa się po naszej stronie. Na tym etapie kluczowe są zamówienia testowe. Podchodzimy do tego tematu bardzo poważnie. Realizujemy kilka zamówień testowych (dla różnych form dostawy) i w ramach tego procesu sprawdzamy każdy element, od przesłania zamówienia ze sklepu, przez zebranie towaru z magazynu i jego zapakowanie, aż po weryfikację danych na etykiecie kurierskiej. Dzięki temu mamy pewność, że gdy przyjdzie czas na obsługę zamówień od prawdziwych klientów, cały system będzie w pełni gotowy do działania. Na tym etapie nie ma już miejsca na pomyłki!

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zrozumieć, jak działa integracja z e-Packman i dlaczego jest tak ważna. Nasi eksperci poprowadzą Cię po kolei przez cały proces, więc nie musisz się obawiać, jeśli coś jest niezrozumiałe. Pamiętaj też, że zawsze jesteśmy otwarci na Twoje pytania, więc jeśli na jakimkolwiek etapie pojawią się wątpliwości z Twojej strony – z przyjemnością udzielimy wyczerpujących wyjaśnień. Wystarczy, że skontaktujesz się w tym celu ze swoim opiekunem.

A jeśli jeszcze nie podjąłeś decyzji o nawiązaniu współpracy z e-Packman, serdecznie do tego zachęcamy! Wypełnij w tym celu krótki formularz kontaktowy i napisz więcej o swoim biznesie. W odpowiedzi otrzymasz od nas listę dodatkowych pytań, a po udzieleniu odpowiedzi – bezpłatną, niezobowiązującą wycenę.

Czekamy na Twoje zapytanie!