Jak wybrać firmę kurierską? Przewodnik sprzedawcy – cz.3 Prawo, ilość i gabaryty, czyli ostatnia porcja niezbędnej wiedzy.

Jak wybrać firmę kurierską? Przewodnik sprzedawcy – cz.3 Prawo, ilość i gabaryty, czyli ostatnia porcja niezbędnej wiedzy.

Jak wybrać firmę kurierską? Przewodnik sprzedawcy – cz.3 Prawo, ilość i gabaryty, czyli ostatnia porcja niezbędnej wiedzy.

Kwestie prawne, a współpraca z kurierem.

Jak przy podpisywaniu każdej umowy, szczególnie ważne jest, aby zwrócić uwagę na różnego typu dodatkowe koszty, których z pewnością, jako sprzedawcy, wolelibyśmy uniknąć. Niektóre z nich to:

  • Ubezpieczenie,
  • Opłaty (paliwowe i drogowe),
  • Usługi dodatkowe (powiadomienie SMS/e-mail, kolejna próba doręczenia)
  • Dodatkowa opłata za dostawę pod wskazany adres,
  • Dodatkowe opłaty za dostawę po wskazanych godzinach, zmianę adresu dostawy itp.

Podczas transportu, paczka podatna jest na ewentualne wypadki, takie jak upadek, obicie lub zgniecenie. Dowiedzmy się, czy firma kurierska oferuje ubezpieczenie przesyłki i czy respektuje obowiązujące normy, tj. czy jego ważność obowiązuje od odbioru paczki aż po jej dostarczenie do naszego klienta. To, czy ubezpieczenie wliczone jest w cenę wysyłki, czy dostępne jest jako dodatkowo płatna opcja, oraz czy można je rozszerzyć, to Są to ważne informacje z punktu widzenia naszych przyszłych konsumentów.

Równie niezbędne jest ustalenie sposobu rozliczania się. Mianowicie, kiedy wystawiane będą faktury oraz jaki okres przewiduje się na ich uregulowanie. Jeśli oferujemy zakup za pobraniem, dowiedzmy się ile czasu zajmie firmie kurierskiej przelanie środków na konto naszego sklepu.

Dopilnujmy, aby nie pominąć żadnego szczegółu. Ceny wszystkich dodatkowych usług powinny być klarownie zawarte w umowie. Banalne sprawy, takie jak zmiana adresu dostawy w momencie nadania paczki czy jej powtórne doręczenie mogą spowodować, że rachunek, który otrzymamy, będzie o wiele wyższy, niż się tego spodziewaliśmy.

lość punktów dostaw obsługiwanych przez firmę kurierską.

Klient to nasz pan, a jego upodobania nie znają granic. Im więcej sposobów na odebranie swojej przesyłki ma nasz konsument, tym lepiej dla niego, i co za tym idzie, dla nas.

Niektórymi z możliwości mogą być:

  • Dostawa bezpośrednio do klienta – tzw. ¨Door to door¨.
  • Osobisty odbiór przesyłki przez klienta w jednym ze stworzonych w tym celu punktów – ¨pick up points¨.
  • Dostawa do paczkomatu.

Preferencje są podyktowane wieloma czynnikami i najlepszym rozwiązaniem jest maksymalna personalizacja sposobu odbioru dla każdej przesyłki z osobna.

Ile paczek na miesiąc?

Oto pierwsze pytanie, którego możemy spodziewać się ze strony firmy kurierskiej, bowiem tak jak i nam, zależy im na optymalizacji kosztów. To od oszacowanej liczby przesyłek zależy, jak skłonna będzie zaakceptować nasze warunki. Podajmy realne wartości, aby pomyślnie zakończyć negocjacje i uniknąć nieporozumień podczas współpracy.

W sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie zapewnić zaoferować ilości przesyłek, która odpowiadałby naszemu kontrahentowi, może zdarzyć się, iż zaoferuje on wygórowane ceny lub też zupełnie odmówi współpracy, gdyż taki zakres współpracy z jego perspektywy będzie mało korzystny. To częsty problem mniejszych sklepów, które chcąc profesjonalnie dostarczać swoje produkty klientom nierzadko stają przed wyzwaniem znalezienie znalezienia profesjonalnej firmy kurierskiej mogącej podjąć się tego zadania.

Idealnym rozwiązaniem w takim przypadku jest skorzystanie z usług pośredników, czyli firm skupiających kilka sklepów internetowych, lecz traktowanych przez firmy kurierskie jako jeden zleceniodawca. Dzięki temu, że pośrednicy dysponują szerszym polem do negocjacji, otrzymują od firm kurierskich lepsze stawki, co pozwala również znacznie zredukować wydatki sklepu. Jedyną różnicą jest fakt, iż od pośrednika dostaniemy zbiorczą fakturę do opłacenia z góry, co w wielu przypadkach może okazać się wygodniejszym rozwiązaniem, niż uiszczanie opłat za poszczególne przesyłki dopiero po ich doręczeniu.

Na cenę za dostarczenie paczki wpływają bezpośrednio takie czynniki jak, jej waga, rozmiar oraz ewentualna delikatna zawartość, lub usługi w dostawie. Oczywiście im większe (lub mniej standardowe) gabaryty oraz im cięższa i wymagająca większej ostrożności przesyłka, tym droższe będzie jej dostarczenie.

Innym tematem jest wysyłka towarów na paletach. Podczas gdy część firm odchodzi od tego typu wysyłek, inne nimi właśnie się specjalizują. Jeśli użycie palet jest wskazane ze względu na produkty, które oferujemy, ustalmy z kurierem dokładne warunki tejże usługi.

Przeanalizujmy zatem cennik firmy kurierskiej pod kątem naszych towarów. Dzięki oszacowaniu ile rodzajów paczek i w jakich ilościach będziemy wysyłać, będziemy mogli dobrać te firmy, które najlepiej dopasują się swoją strategią do naszej, a zatem takie, z którymi współpraca będzie najkorzystniejsza.

Liczymy na to, że nasz krótki przewodnik przyda się w dobraniu odpowiednich kontrahentów, ich poszukiwania okażą się łatwiejsze niż można by się tego spodziewać, a przyszła współpraca będzie owocna. Jeśli jeszcze nie podjąłeś tej ważnej decyzji, oczywiście polecamy siebie! Dlaczego? Bo wiemy, co robimy. Dzięki zdobytemu przez lata doświadczeniu, w e-Packman wiemy, jak kompleksowo zadbać o transport towarów. Współpracujemy ze wszystkimi firmami kurierskimi dostępnymi na rynku i mamy na swoim koncie rzeszę zadowolonych klientów. Wybierając nas, wybierasz jakość oraz komfort. Jednym słowem: profesjonalizm.