Kurier u drzwi? Sprawdź paczkę!

Kurier u drzwi? Sprawdź paczkę!

Procedura przyjęcia przesyłki od firmy kurierskiej

Starannie sprawdzone, profesjonalnie zapakowane i nadane przy wsparciu zaufanej, zaprawionej w bojach firmie kurierskiej. Wszystkie paczki, które opuszczają nasz magazyn kontrolujemy wielokrotnie na różnych etapach procesu. Również kurier, odbierając od nas paczkę poświadcza, że nadana przesyłka jest nieuszkodzona i w dobrym stanie. Jesteśmy pewni jakości tego co robimy, a jednak… zawsze warto sprawdzić paczkę, gdy przyjmujemy ją od kuriera.

Na co zwrócić uwagę?

Przed odbiorem paczki trzeba ją dokładnie obejrzeć – w obecności kuriera, jeszcze przed potwierdzeniem odbioru przesyłki. W przypadku przesyłek za zaliczeniem dobrze jest to zrobić zaraz po podpisaniu dokumentów. Sprawdź czy karton nie jest w żaden sposób uszkodzony. Przyjrzyj się, czy w opakowaniu nie ma żadnych wgnieceń, dziur, „harmonijek” w narożnikach. Sprawdź, czy przesyłka nie wydaje dźwięków, sugerujących uszkodzenie zawartości.

Dlaczego to takie ważne? Przyjęcie przesyłki od kuriera bez uwag i podpisanie listu przewozowego jest jednoznaczne z potwierdzeniem przyjęcia towaru w stanie nienaruszonym.

Co robić, gdy z przesyłką jest coś nie tak?

No więc przydarzyło się. Opakowanie paczki jest uszkodzone i być może jej zawartość też. Co robić? Wyjścia masz dwa. Możesz:

  • odmówić przyjęcia paczki i poinformować o tym fakcie sprzedawcę, podając powód odmowy, a wtedy paczka zostanie zwrócona do nadawcy,
  • przyjąć paczkę z uwagami, które należy wpisać na liście przewozowym oraz spisać w obecności kuriera protokół szkody, zrobić zdjęcia szkody i skontaktować się z nadawcą.

Po co te formalności?

Protokół szkody wraz ze zdjęciami jest podstawą do zgłoszenia reklamacji spedytorowi. Co ważne, aby protokół był wiążący należy go sporządzić w ciągu 7 dni od doręczenia przesyłki. Można do tego celu wykorzystać stosowne formularze, które kurier powinien mieć przy sobie, albo uwagi na liście przewozowym zapisane na kopii i oryginale oraz poświadczone przez obie strony, czyli również kurier musi podpisać się na obu egzemplarzach.

Jeśli pojawił się problem z paczką nadaną przez nas, zauważyliście uszkodzenia i sporządziliście protokół szkodowy prosimy o kontakt.