Świadczymy profesjonalne usługi z zakresu odprawy celnej. Pomagamy w importowaniu i eksportowaniu wszelkich towarów sprzedawanych i kupowanych przez sklepy internetowe. Gwarantujemy profesjonalną pomoc na każdym etapie realizacji międzynarodowej wysyłki towarów. Pomagamy w wypełnieniu deklaracji celnych, gromadzeniu dokumentacji oraz dostosowaniu procedur do specyfiki handlu internetowego. Serdecznie zachęcamy do skorzystania z naszych usług!
e-Packman: co możemy dla Ciebie zrobić?
Posiadamy wieloletnie doświadczenie w branży logistycznej, dzięki czemu możemy zagwarantować profesjonalną realizację każdego zlecenia. Oferujemy pomoc w odprawie celnej przesyłek e-commerce oraz kurierskich do osób prywatnych i firm. Dokonujemy zgłoszeń zdalnie, w określonym przez klienta miejscu, np. jego sortowni czy magazynie albo porcie lotniczym. Oferowane przez nas usługi związane z odprawą celną odbywają się sprawnie i bez konieczności angażowania do tego procesu odbiorców indywidualnych, np. klientów danego sklepu.
Dostarczymy przesyłkę do klientów zagranicznych w maksymalnie krótkim czasie!
Zapewniamy konkurencyjne ceny oraz szybką obsługę zgłoszeń do odprawy celnej. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, dopasowując ofertę do konkretnych potrzeb biznesowych. Do wysyłanych przez nas paczek klienci mogą zlecic cały proces obsługi celnej.
- Jeśli towar mieści się w paczkach kartonowych lub na kilku paletach, odprawa celna jest przeprowadzana za pośrednictwem firmy kurierskiej.
- Jeśli ładunek jest większy niż kilka palet i jedzie transportrem dedydkowanych poza granice Unii Europejskiej, wówczas dokonujemy odprawy celnej przez agencję, do której mamy zaufanie.
Zawsze prosimy klientów o przesłanie konkretnych dokumentów, aby przyspieszyć cały proces oraz wyliczyć należności celno-skarbowe.
Odprawa celna – czym jest i kto w niej uczestniczy?
Termin „odprawa celna” odnosi się do całego procesu związanego z przewozem towarów z jednego obszaru celnego do drugiego. Samo pojęcie dotyczy w istocie dokumentacji, która jest wymagana podczas odpraw celnych. Przebieg procedowania różni się w zależności od kraju, niemniej w każdym przypadku wymagane jest zgłoszenie do urzędu celnego lub izby celnej. W odprawie celnej uczestniczą agenci, właściciele lub posiadacze towarów, spedytorzy oraz importerzy towarów bądź odbiorcy.
Wymogi dotyczące zgłoszenia celnego
Usługi celne obejmują wyłącznie przesyłki międzynarodowe. Jeżeli paczka jest nadawana do kraju, w którym obowiązuje inny system podatkowy, musi przejść przez urząd celny. W takim przypadku następuje bowiem eksport towarów i zachodzi konieczność zgromadzenia dokumentacji, zgodnie z obowiązującymi przepisami celnymi, w celu przeprowadzenia prawidłowej odprawy.
Jak wygląda odprawa celna importowa lub eksportowa?
Odprawy celne to wieloetapowe procedury, które zmieniają się w zależności od wybranego trybu. W każdym przypadku istnieją jednak pewne stałe punkty, które obejmują:
- wprowadzenie przesyłki do urzędu celnego,
- sprawdzenie dokumentacji przesyłki,
- uiszczenie cła i podatków,
- przekazanie towaru klientowi lub importerowi.
Co ciekawe, dokumentacja celna i pozwolenia mogą być zweryfikowane jeszcze przed dostarczeniem towaru do urzędu celnego kraju przeznaczenia przesyłki.
Sposoby dokonania odprawy celnej – tryby
Służby celne realizują odprawę towarów w czterech różnych trybach. Znajdują się wśród nich:
- odprawa ogólna – przesyłki oceniane w standardowy sposób;
- odprawa natychmiastowa – przesyłki z pomocą humanitarną, towary łatwo psujące się, niebezpieczne, o wysokiej wartości, a także żywe zwierzęta;
- odprawa wcześniejsza – inicjowana przed przekazaniem paczki do urzędu celnego w kraju docelowym;
- odprawa wyjątkowa – złożenie wniosku o odprawę możliwe po zakończeniu rozładunku.
Inna klasyfikacja obejmuje odprawy celne bezpośrednie i pośrednie. W tym przypadku różnica tkwi w sposobie, w jaki przygotowywana jest dokumentacja celna. Jeżeli jest realizowana przez samego eksportera, wówczas mówi się o odprawie celnej bezpośredniej. Przez odprawę pośrednią rozumie się natomiast usługę dokonywaną przez pośrednika celnego.
Jakie dokumenty potrzebne do odprawy celnej?
Każda agencja celna wymaga kompletu dokumentów, które umożliwią sprawną i bezproblemową odprawę celną. Jeżeli chcesz dobrze przygotować się do wysyłki i uniknąć dodatkowych kosztów, sprawdź, czy masz wszystkie dokumenty potrzebne do odprawy:
- Faktura handlowa, niekiedy zastępowana fakturą celną, zawiera wszelkie informacje potrzebne do prawidłowej odprawy.
- Faktura konsolarna, wystawiana przez konsulat kraju importującego, jest dokumentem zbliżonym do faktury handlowej, niemniej wiąże się z wyższymi kosztami.
- Świadectwa pochodzenia – nie są wymagane na terenie Unii Europejskiej, ale musisz je mieć, jeżeli wysyłasz towary nieunijne na inne obszary celne.
- Dokumentacja celna CN22 i CN23 – dokumenty wymagane w przypadku wysyłki poza Unią Europejską za pośrednictwem usług pocztowych (do CN23 dołączany jest list przewozowy C71).
- Karnet ATA – dokument niezbędny, kiedy następuje odprawa czasowa, czyli tymczasowy wywóz w celu uczestnictwa w ważnym wydarzeniu (analogicznie karnet CPD wydawany do Tajwanu).
- Dokument SAD – władze celne wymagają zgłoszenia na import lub eksport, w którym znajdują się informacje o produkcie oraz podatku VAT.
- Deklaracja wartości (DV1) – uzupełnienie dokumentu SAD z opisem szczegółowych powiązań między eksporterem a importerem.
- Wpis zawartości lub lista pakunkowa – informacje dotyczące liczby wysłanych paczek.
- Deklaracja H7 – przewidziana dla towarów o niskiej wartości (poniżej 150 euro).
Oczywiście, to tylko część wymaganej dokumentacji. W zależności od skali działalności oraz specyfiki wysyłanego towaru mogą dochodzić także dokumenty ubezpieczeniowe czy certyfikaty.
Ile kosztuje odprawa celna?
Ostateczna kwota za zgłoszenie celne towarów to składowa kilku elementów. Przypominamy, że do kosztów odprawy celnej w imporcie należy doliczyć ewentualne cło oraz podatek VAT. Sama cena odprawy będzie zależna od towaru, konieczności posiadania dodatkowych pozwoleń i certyfikatów, oraz liczby przesyłek. Warto przy tym zaznaczyć, że kraj pochodzenia nie ma wpływu na zastosowanie stawki celnej. Sumaryczne koszta zależą od stopnia skomplikowania całej procedury. Nie bez znaczenia pozostają kwestie związane z nadzorem celnym (udostępniania organom celnym towaru czy miejsca przeprowadzania rewizji).
Ostateczna kwota odprawy zależy również od cen proponowanych przez konkretną agencję. Korzystając z naszych usług, możesz mieć pewność, że otrzymasz rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb, a dodatkowe koszty zostaną zredukowane do niezbędnego minimum. Jeżeli prowadzisz działalność od niedawna i szukasz rzetelnego partnera biznesowego, zapraszamy do współpracy!
Usługi dodatkowe w ramach odprawy celnej
Odprawa celna często generuje dodatkowe koszty, dlatego tak ważna jest stała współpraca z firmą, która ma doświadczenie w outsourcingu usług logistycznych. Dostęp do wiedzy specjalistycznej pozwoli Ci uniknąć kosztów, które prowadziłyby do niepotrzebnych strat. Jakie usługi cieszą się największą popularnością wśród firmy działających na skalę międzynarodową?
- wystawienie świadectwa pochodzenia towaru,
- rejestracja numeru EORI,
- zgłoszenie do procedury dopuszczenia do obrotu w systemie AIS,
- zgłoszenie do procedury wywozu w systemie AES,
- wystawianie świadectwa pochodzenie EUR 1 oraz ATR,
- wystawianie dokumentu T1 oraz T2,
- rewizja celna,
- kontrola z organami nadzoru rynku (Sanepid, PIORIN, WIJHARS).
Realizacja tych wszystkich procedur bywa czasochłonna, dlatego zadbaliśmy o to, aby zapewnić dostęp do wszystkich usług w jednym miejscu.
Dlaczego warto zaufać e-Packman?
Pomoc w obsłudze celnej e-commerce odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu skuteczności i ciągłości procedur logistycznych. Wsparcie specjalistów z e-Packman umożliwia przedsiębiorstwom skuteczne i zgodne z przepisami międzynarodowymi prowadzenie działalności handlowej za granicą, a także minimalizuje ryzyko opóźnień i kar związanych z nieprawidłowościami celnymi. Dzięki nam możesz nawiązać bliskie relacje z klientami zagranicznymi i zyskać pewność, że w czasie kontroli celnej urzędnicy nie wykryją żadnych nieprawidłowości. Pomoc w eksporcie i imporcie to sposób wsparcia głównej działalności biznesowej, oraz zwiększenia konkurencyjności na globalnym rynku.
Zaufaj profesjonalistom w swojej branży: postaw na e-Packman!
Korzystając z naszych usług, nie musisz martwić się o pozwolenia urzędowe czy realizację złożonych procedur. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące praw i obowiązków importerów lub eksportu towarów poza granice Unii Europejskiej, z przyjemnością rozwiejemy wszelkie wątpliwości. Udzielimy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, w tym:
- Które towary są wyłączone ze zwolnienia?
- Ile wynosi górna granica wartości paczki zwolnionej z opłat?
- Jak wypełnić deklarację celną, aby uzyskać zwolnienie?
Pomożemy Ci we wszelkich kwestiach związanych z odprawą, udzielimy dalszych instrukcji dotyczących postępowania urzędowego, a także zadbamy o odpowiednie zabezpieczenia przesyłek. Przeprowadzimy Ci przez wszystkie etapy procesu logistycznego, dzięki czemu nie będziesz musiał martwić się o terminowe i bezpieczne dostarczenie towarów.
FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi
Jakie towary podlegają odprawie celnej?
Procedury celne dotyczą eksportu towaru poza granicę Unii Europejskiej oraz importu przesyłek z krajów niezrzeszonych. W takim przypadku przesyłka musi przejść odprawę celną.
Jak przebiega odprawa celna w przypadku towarów nieunijnych?
Odprawa celna to kontrola dokumentacji i zgodności towarów z zadeklarowaną zawartością. Szczegóły dotyczące postępowania zostały zawarte w Ustawie o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 roku. Kontroli mogą być poddawane całe dostawy towarów bądź ich części.
Czym jest wolny obszar celny?
Wolny Obszar Celny to procedura, w której należności celno-podatkowe są zawieszone w stosunku do towarów o statusie celnym nieunijnym. Takie towary nie muszą być zgłaszane do procedury dopuszczenia do obrotu na terenie UE. Istnieje możliwość ich powtórnego wywiezienia.
Co to jest skład celny?
Skład celny to wydzielone miejsce na terenie Unii Europejskiej przeznaczone do składowania towarów nieunijnych pod dozorem celnym. Takie towary nie podlegają należnościom celnym.